Priča Diellze o njenom angažovanju u Karijernom klubu u Gimnaziji „Xhavit Ahmeti“

Datum objavljivanja: 24.09.2021

Diellza Kurteshi je upravo završila svoju nastavu u gimnaziji „Xhavit Ahmeti“, u Gnjilanu. Tokom tih godina nastave bila je uključena u Karijernom klubu, inicijativa koji je uspostavio USAID Program „Podrške adolescentima nakon redovne nastave“ - ASSET.

Kada je Diellza shvatila svoje ambicije i želju da razvije uglavnom liderske sposobnosti, pridružila se svojim vršnjacima, koji su dobrovoljno vodili Karijerni klub. Tokom intervjua sa njom naglasila je da su je iskreni napori, kreativne ideje, entuzijazam i želja za zajedničkim radom naterali da se angažuje i doprinese kao volonter ovog kluba.

Diellza, u kreativnom prostoru „Makerspace“, kojeg je stvorio Program

„Kroz svoje angažovanje sam želela da saznam koji sam deo mozaika društva i kako bih mogla da mu pomognem. Bio je to Karijerni klub gde sam dodatno otkrila svoje veštine za osmišljavanje, koordinaciju, planiranje i realizaciju ideja“, navela je Diellza.

Ona je dalje dodala da su koncept i značaj ovakvog Karijernog kluba (kluba za razvoj karijere), sa naglaskom na edukaciji za karijerno vođenje, i poznavanjem zanimanja doveli do toga da se pridruži programima koji doprinose opštem dobru.

Diellza je bila odgovorna za organizovanje informativnih i motivacionih sesija sa gostima kao što su Driton Kuka (trener džudoa i bivši šampion u džudou u bivšoj Jugoslaviji), Uta Ibrahimi (prva Albanka koja se popela na Mont Everest), Uliks Gjonaj (instruktor policije). U svojim angažmanima kao član Kluba naučila je kako da radi u timu, i koji je najbolji način za komunikaciju sa pojedincima i većim grupama.

„Kada pogledam u oči svojih vršnjaka koji prisustvuju našim sesijama, dok im oči sjaje kada čuju zlatne priče, osvojene trofeje i iskustva sa trijumfalnim pričama, to me motiviše i daje mi snagu da verujem u naš uspeh kao društvo“, naglašava Diellza. Pored toga, ona naglašava važnost koordinacije između predsednika, članova i mentora kluba za razvoj zabavnih aktivnosti za učenike, ali i koje im pomaže u donošenju odluka koje određuju tok profesionalnog razvoja kroz rano vođenje i usmeravanje karijere.

Tokom sastanaka za organizovanje dešavanja

Čak i mentor ovog kluba, nastavnik Pajtim Rashiti kaže da je Karijerni klub pravi način za pripremu mladih ljudi za život i rad, razvijanjem njihovih kompetencija i takozvanih mekih veština. „Naši učenici poput Diellze su perspektivni, sa potencijalom i bez sumnje će imati uspešnu karijeru u budućnosti!“, naglasio je nastavnik Pajtim.

Uključivanje u vannastavne aktivnosti pomoglo je Diellzi da postane efikasan komunikator, odgovoran građanin i kreativno i kritički razmišlja. Na kraju ona ima poruku za mlade ljude gde ih poziva da se uključe u Karijerne klubove.

„Tokom iskrenih napora da shvatite gde vam je mesto, zapitajte se ko želim da budem, šta želim da budem, koja je moja uloga i šta moram učiniti da to postignem. Naravno da ćete dobiti odgovor ako se uključite kao volonter ili član programa poput Karijernog kluba, jer je lepota ovih šarenih aktivnosti u tome što ćete naučiti mnogo novih stvari o sebi, o onome što vam se najviše sviđa." – su bile završne i ohrabrujuće reči od strane Diellze.

Program „Podrška adolescentima nakon redovne nastave“ - ASSET je formirao 16 Karijernih klubova u 16 partnerskih škola (gimnazija) Programa. Kroz ove aktivnosti učenici razvijaju veštine kao što su: timski rad, komunikacija, kritičko mišljenje, istraživanje, preduzetničke veštine i mnoge druge koje utiču na pripremu za život i rad. Program ASSET finansira Misija USAID -a na Kosovu, a njime upravlja Kosovski centar za obrazovanje u partnerstvu sa FHI360 i Crimson Capital.